top of page

את יודעת שאת לא יודעת לשטוף ידיים?

אין דרך עדינה או נעימה לבשר לך שככל הנראה, לפחות לפי הסטטיסטיקות העולמיות, את לא יודעת לרחוץ את הידיים. תראי, זה לא את. כלומר, בעצם, זה גם את. על פי מחקרים רק 5% מהאנשים שוטפים את הידיים כמו שצריך. זאת אומרת שאם תעמידי 100 בנים, בנות, נערות, נערים, נשים וגברים בשורה – 95 מהם לא שוטפים ידיים בצורה יעילה.


התוצאה? המון חיידקים שאספת וצברת ממשטחים שונים, עכשיו על הידיים שלך. אותן הידיים שנוגעות באוכל שלך, נכנסות לפה שלך, משפשפות את העיניים ועוד.


רק בשביל לסבר את האוזן – במהלך חצי שעה "טיפוסית" את נחשפת ל- 840,000 חיידקים מסוגים שונים. חלקם ממש סבבה, אבל כשאת פתאום מבינה שעל 16% (16 מתוך כל 100) טלפונים יש שאריות של....סליחה....קקי, ושל החיידקים הנלווים...זה כבר סיפור אחר.

לפני שאת נחרדת, מתעלפת או עושה אמבט אלכוג'ל, חשוב לנו שתביני ששטיפת ידיים נכונה (!!!) חשובה לבריאות שלך, ועוד יותר כשאת מתעסקת בווסת, תחבושות, טמפונים, שירותים ציבוריים וכו'.


החיידקים נמצאים בכל מקום

באוויר, במים, באדמה ועל כל משטח ומשטח, כולל הגוף שלך. רוב החיידקים לא מזיקים, ויש אפילו חיידקים שמועילים וחשובים לבריאות שלנו, אבל יש הרבה חיידקים שעלולים לפגוע בנו, ואותם חשוב לסלק. קו ההגנה הראשון נגד החיידקים הוא הסבון.


חיידקים נדבקים לשומנים הטבעיים שעל הידיים שלנו

הסבון נקשר בו בזמן למים מהברז ולשמנים שעל היד, ומסלק את החיידקים הדבוקים. בשביל שטיפת ידיים יסודית את חייבת להשתמש בסבון, ואת צריכה לעבוד בזה – לשפשף במשך 20 שניות לפחות, ולהקפיד על נקיון של כף היד, גב כף היד ומתחת לציפורניים (שם יש מושבות שלמות של חיידקים...). אחרי השטיפה חשוב לייבש את הידיים על מגבת נקייה.


תמיד חשוב לשטוף ידיים, והרבה, ולעיתים תכופות, אבל במיוחד:

  • לפני שאת אוכלת או מבשלת

  • אחרי שניקית או סידרת

  • אחרי שקינחת את האף, השתעלת או התעטשת

  • אחרי משחק עם בעלי חיים

  • ולסיבה שלשמה התכנסו כאן: *לפני ואחרי שאת בשירותים*, תמיד, ובמיוחד בזמן וסת. וזה כל כך חשוב, שזה דורש פסקה נפרדת.

דם הווסת

דם, באופן כללי, הוא סטרילי כל עוד את בריאה. דם וסת מכיל בתוכו דם (כמו הדם שזורם בשאר הגוף), רקמה מהתפרקות הרחם, הפרשות ונוזלים המורכבים בעיקר ממים ומאלקטרוליטים (מלחים שנועדו לשמירה על רמת החומציות של צוואר הרחם והנרתיק). אין בו שום דבר לא נקי, מזוהם או אחר וחשוב שתדעי את זה ושתזכרי את זה.


שטיפת ידיים לפני החדרת טמפון

כמו שאמרנו קודם, יש לך מאות אלפי חיידקים על הידיים, והרצון הוא לשמור על הטמפון כמה שיותר נקי וסטרילי לפני ובמהלך ההחדרה שלו, בשביל לשמור על הבריאות שלך.


אם הדם סטרילי, למה כל הלחץ סביב שטיפת ידיים אחרי הוצאת טמפון או החלפת תחבושת?

גם אם הדם נקי, בסביבה של הפות יש חיידקים. בנוסף, הקרבה של הפות לפי הטבעת (החור ממנו יוצאת הצואה/קקי) חושף אותה לעוד חיידקים. על התחבושת שלך, על התחתונים ועל החוט של הטמפון כנראה יש גם חיידקי צואה, ולהם מתווספים החיידקים שבאופן כללי שהגיעו מהידיים שלך, דרך השירותים, ידית הדלת, הטלפון, שלט של הטלוויזיה, מתג החשמל, כפתור או ידית הדחת האסלה ואפילו על הברז...


איכס! למה סיפרת לי את כל זה?

קודם כל, בשביל להדגיש למה שטיפת ידיים חשובה בשביל הבריאות.

אבל, גם בשביל שתביני למה הכנסנו לקופסת עלמה קופסת פלסטיק קטנה עם דפי סבון.

אחרי שנים של התנסויות בשירותים בבית הספר או במחנה קיץ, בחוג או בבריכה ובים, את גם כבר בטוח הבנת שבנושא הזה – האחריות חייבת להיות על כל אחת (ואחד) מאיתנו.

ברוב המקרים (בתקווה!) יהיה סבון בשירותים ואין בעיה. אבל בשביל כל אותם מקרים שהתנאים בשירותים פחות ממוצלחים (בלשון המעטה!) חשוב שתוכלי לשמור על הבריאות שלך ולדאוג לעצמך. את הקופסה עם דפי הסבון את יכולה להכניס לתיק הקטן, ואז היא תמיד איתך לכשתצטרכי.

כשאת שוטפת ידיים את מוציאה דף סבון אחד, ומתחת לברז מים זורמים משפשפת, משפשפת ומשפשפת עוד, מקציפה את הסבון ואחרי 20 שניות – שוטפת עם המים (אם אין מים זורמים את יכולה להרטיב את הידיים מעט עם מים מהבקבוק, לשפשף ולהקציף את הסבון, ושוב לשטוף עם המים מהבקבוק). כולה 20 שניות, שקריטיות בשביל הבריאות שלך (והריח? סוף הדרך!).

Commentaires


bottom of page