top of page

טקסי וסת ראשונה סביב העולם

סביב העולם כולו יש שפע טקסים, אירועים, חגיגות וגם לא מעט אמונות תפלות, דעות קדומות וסטיגמות סביב קבלת הווסת. אנחנו אמנם נוטות להתייחס לטקסים הללו בפליאה, אפילו בפקפוק, הרמת גבות וגלגול עיניים, אך מכל טקס שכזה יש מה ללמוד ומה לקחת, שמתאים לעולם שלנו ול"אני מאמינה" האישי שלנו.

פיג'י

שטיח מיוחד נפרש לכבוד הווסת הראשונה, ועליו יושבות נשות השבט ומלמדות את הנערה אודות חשיבות המאורע. ביום הרביעי מקיים משתה ה"טונודרה", לחגיגת הפיכתה של הנערה לאישה.

אני מאמינה: ידע זה כוח, וככל שתקראי יותר, אודות הווסת, אודות גיל ההתבגרות והשינויים הפיזיים והרגשיים שהגוף שלך עובר, כך יהיה לך מאגר כלים גדול יותר להתמודדות.

הודו

את הווסת הראשונה חוגגים בטקס ה"ריטוסודי" או "ריטו קאלה סאמסקארה", והנערה מקבלת מתנות ולובשת בגד מסורתי של סארי וחצאית. הטקס חוגג את ההגעה לגיל ההתבגרות, ואת העובדה שכעת היא מספיק בוגרת להבין את האחריות שלה כלפי המשפחה והחברה כולה.

אני מאמינה: גיל ההתבגרות הוא רק תחילת ההבנה של "מי אני". תהני מהחקירה הפנימית, מהגילוי של מי את באמת, מה רצונותיך, אהבותיך, אמונתך.

יפן

ישנם מקומות ביפן בהם הווסת הראשונה נחגגת עם מאכל מסורתי בשם סקיהאן, המורכב מאורז דביק ושעועית אדומה בשם אדזוקי. הצבע האדום של המנה מסמל אושר וחגיגה.

אני מאמינה: אם כבר חגיגה, אז למה לא לחגוג עם המאכלים האהובים עליך, מאכלים שמזכירים לך חגיגות ושמחות? הרבה פעמים בזמן הווסת אנחנו מחפשות אוכל מנחם. תלמדי להקשיב לגוף שלך ולתת לו את מה שהוא צריך.

שבטים אינדיאנים מסורתיים בצפון אמריקה

השבטים המסורתיים מתייחסים למעבר בין ילדות לבגרות כרגע מהותי בחייהם של הילדים, והם מקפידים על טקסי מעבר שונים, הבאים להדגיש את הערכים התרבותיים. כאשר הבנות מקבלות וסת ראשונה הן משתתפות בטקס הזריחה, עוטות בגדים סימבוליים וחוגגות עם משתה גדול.

אני מאמינה: המעבר מילדות לגיל ההתבגרות הוא משמעותי, וטומן בחובו אחריות שגדלה, חובות וגם הרבה זכויות. זה הזמן לחגוג את השלב הזה, לחבק בחום את המשמעות של "להיות בוגרת".


שבט הטיקונה האמזונית, מברזיל


בנות השבט מבלות בין שלושה חודשים לשנה בחדרי מגורים פרטיים אחרי קבלת הווסת הראשונה. בתקופה הזו, הקרויה "פלזון" זקנות השבט (ובעיקר הסבתות) מבקרות אותן, ומלמדות אותן על ההיסטוריה השבטית, כיצד לארוג, אודות צמחי מרפא, אמונות השבט וטיפול בבני המשפחה. בסוף התקופה מתקיימת חגיגה גדולה והבנות מתקבלות חזרה לקהילה בקול תרועות ובהתרגשות גדולה. הנערות נצבעות מכף רגל עד ראש בצבע מיוחד, אותו מורידים במהלך הטקס, והיא "נחשפת" לקהילה, כאישה. החגיגה כוללת שלושה ימים של ריקודים וסעודות וגברי השבט מציעים חיות צייד למשפחת הנערה, כאות של כבוד.

אני מאמינה: הווסת הראשונה היא הסימן שאת מתבגרת, והזדמנות נפלאה להתחיל ללמוד עוד אודות המשפחה שלך והשורשים שלך. הם חלק מהותי ממי שאת.


שבט האוג'יבה

נשות השבט מרחיקות את עצמן מהקהילה בזמן הווסת, ועוברות להתגורר ב"בקתת הירח". במהלך ימי הווסת הן אינן מבשלות, מקיימות יחסי מין או משתתפות בטקסים, ואינן מטפלות בילדיהן. נשות השבט האחרות מביאות להן אוכל ודואגות להן. במהלך ימי הווסת הן עוסקות בטקסי טיהור וניקוי, אגירת אנרגיות ורוגע.

אני מאמינה: נשים רבות מספרות שתרגילי הרפיה ומדיטציה עוזרות להן בהתמודדות עם התנודות הרגשיות שמתרחשות בזמן הווסת, וגם מקלות על כאבי הבטן והגב. שווה לנסות.


שבט ההופה

שבט זה מאמין כי בווסת הראשונה טמונות כוחות רבים, והם חוגגים את אותם הכוחות בריקוד הפרחים, ה"צ'ילוואל", שנמשך ימים ארוכים. הנערה מכסה את פניה עם נוצות ציפור העורבני הכחול, השבט רוקד ושר סביבה. בסוף המסיבה מתקיימת סעודה גדולה לכבודה והיא מקבלת מתנות מפוארות.

אני מאמינה: קבלי את הווסת שלך בשירים וריקודים. שימי פלייליסט שמח, ופשוט תתחילי לרקוד. הריקודים מעלים את רמת האנדורפינים (הורמוני האושר) וגורמים לך להרגיש קלילה יותר, שמחה יותר ונינוחה יותר.


הפיליפינים

בפיליפינים הנשים מאמינות שניגוב הפנים עם דם הווסת שלך מונע פצעונים.

אני מאמינה: למרות שיש עדויות מחקריות לזה שדם הווסת אכן מטהר, אנחנו לחלוטין נבין אם תעדיפי להשתמש בתכשירי פנים ייעודיים, שמתאימים לעור של נערות מתבגרות. טיפול נכון בעור הפנים עשוי לצמצם את הופעתם של הפצעונים (חצ'קונים) ויעניק לעור שלך מראה נקי וזוהר.


בריטניהאולי לא טקס, אך בהחלט סיבה לחגיגה. החל משנת 2020 מוצרי היגיינה כמו טמפונים ותחבושות, יהיו נגישים לכל הבנות בבתי הספר באנגליה, במטרה לבטל את הסטיגמה סביב הווסת ולעצור את "מחזור העוני".

אני מאמינה: אף נערה לא צריכה להתבייש בגוף שלה או בווסת. כחברה יש לנו אחריות לדאוג לכך שכל נערה ואישה תוכלנה להשיג מוצרי היגיינה כשהן זקוקות לכך.

ความคิดเห็น


bottom of page