top of page

קיץ, ים ווסת גם...


נכון. את צודקת. לקבל וסת (ולא חשוב אם ראשונה, עשירית, או מאית) באמצע החופש, זה לא אידאלי. בטח לא כשמדובר על החופש הגדול, כשכל התוכניות שלך לשבוע כוללות ים ובריכה, ולפעמים – שניהם באותו היום.

בכל זאת, הווסת הגיעה, ולא ניתן לה להרוס את חופשת הקיץ!


אפשר להיכנס למים בזמן הווסת!

קודם כל, והכי חשוב, זה שתדעי שאין שום בעיה להיכנס למים בזמן וסת. את יכולה להתקלח, את יכולה לעשות אמבטיה ואת בטח ובטח יכולה להיכנס לים או לבריכה.

שחיה בזמן וסת לא מסוכנת, לא מגבירה את הסיכון לזיהום, ואפילו לא שמה אותך בסכנה של תקיפת כרישים (הסבר בהמשך. מבטיחה!), אז תוציאי את כל אלה מהראש.


להתארגן לרחצה בים או בבריכה בזמן וסת

הכי פשוט וקל זה להשתמש בטמפון או גביעונית. הטמפון יושב גבוה בנרתיק וסופג את דם לפני שהוא משתחרר. לעומתו, הגביעונית אוספת את הדם, וחוצצת בין הדם למים.

שימי לב - טמפון יספוג גם מהמים בהם את שוחה, ולכן חשוב להחליף אותו אחרי היציאה מהמים. טמפון רווי מידי פשוט לא יוכל להמשיך לספוג את הדם, ואת עלולה לטפטף או לדלוף.


ואם אני לא משתמשת בטמפונים או גביעונית?

אז לא. לא נורא בכלל.

עדיף לא להיכנס למים עם תחבושת. היא פשוט תספוג את נוזלי הבריכה, תתמלא, תתנפח ו...תתפורר. היא לא מיועדת לשהות ממושכת במים (לא מאמינה לנו? תנסי בעצמך – קחי תחבושת, תפתחי אותה, ותכניסי אותה לקערה עם מים לחצי שעה), הדבק מפסיק להדביק, הכותנה משתחררת ואת תמצאי את עצמך שוחה עם חתיכות בד ונייר צפים סביבך.


אז מה כן?

אפשרות נעימה יותר היא בגד ים וסת. בארץ יש חברות בודדות שמשווקות אותן, בחו"ל יותר, ושווה לחפש ולבדוק. בסופו של דבר מדובר בבגד ים עם בטנה פנימית מיוחדת שסופחת אליה את הדם ומונעת דליפות למים. לא פחות מגאוני. בגדי ים וסת מגיעים בכל מיני גזרות, וגם כבגד ים שלם או כחלק חלק תחתון של בקיני, כך שכל אחת יכולה למצוא את בגד הים שמתאים לה.

אגב, לנו ב- Alm4Girls, יש תחתוני מחזור שגם מיועדים למים. הם עובדים בדיוק כמו בגד ים לווסת, ועשויים מבד שמתייבש בקלות. את יכולה ללבוש אותם מתחת לטייץ או למכנסונים, ולהיכנס למים בלי חששות (והנה טיפ מאיתנו! אחרי שאת יוצאת מהמים, את יכולה לסחוט את התחתונים מעל האסלה או לתוך הכיור, וללבוש שוב. והנה, עוד כמה שעות של פעילות נטולת דאגות!).

ובכל זאת, עד שבגד הים יגיע, ולמרות שאת לא אוהבת טמפונים, ועל אף העובדה שאמרנו "לא" לתחבושת במים, את עדיין יכולה להיות בים או בבריכה בהנאה ובלי לחשוש.


איך????

ברוב המקרים, בזמן שחיה הדימום נחלש ואפילו נעצר. שילוב של לחץ המים והזווית של הגוף שלך מאטים את הזרימה כל עוד את במים. גם אם יש מעט דימום, הוא ינוטרל על ידי הכימיקליים שבבריכה, או פשוט ידולל בתוך המון המים (תדמייני טיפה אחת של צבע מאכל בתוך כוס. עכשיו תדמייני את אותה הטיפה בתוך אמבטיה, ועכשיו תדמייני את הטיפה הזו בבריכה. היא נעלמת במלואה).

לכן אין שום בעיה שלפני שאת נכנסת תעשי גיחה מהירה לשירותים. תורידי את התחבושת ותזרקי לפח, ומשם את במרחק של קפיצה מהירה למים הצוננים. כשאת יוצאת, פשוט גשי לשירותים ותתארגני עם תחבושת, עד הכניסה הבאה למים.

אם את בכל זאת חוששת מהכתמה או דימום, את יכולה לקנות בגד ים שחלקו התחתון שחור (ואז גם אם תקבלי בעוצמה חזקה, לא יראו) או אפילו ללבוש מכנסיים קצרים מעל בגד הים, להגנה (והסתרה) נוספים. בכל אופן, אל תתני לווסת למנוע ממך כיף הקיץ!


ומה לגבי הכרישים??

גם את שמעת את סיפור הכרישים שמגיעים כששוחים בזמן הווסת בים? אז מסתבר שיש ארגונים שתפקידם לאסוף מידע אודות תקיפות כרישים, ובנבירה מעמיקה באתרים שלהם, פשוט לחלוטין ולגמרי אין נתונים או מידע לגבי תקיפות כרישים בזמן הווסת. אמנם, באופן כללי לא מומלץ לצאת לרחצה בים שורץ כרישים, אבל הסיבה היא לא הווסת (ובכלל מסתבר שכרישים תוקפים הרבה יותר גברים מנשים, אז הווסת כנראה באמת שלא קשורה).


ועוד טיפ (או שניים. או שלושה) קטנים מאיתנו:

  • תשתי המון. המון המון. עוד יותר. תסמיני וסת כמו התכווצויות, כאבי בטן וראש ועוד, מחמירים כשאת מיובשת. תקפידי על שתייה מרובה במיוחד בקיץ ובמיוחד בימים שאת במים ומרגישה פחות צמאה.

  • פעילות גופנית מקלה על תסמיני הווסת. גם אם את מרגישה נפוחה, גם אם כואבת לך הבטן, שחיה והשתוללות במים הן דרכם נהדרות להסיח את דעתך ולהקל על הכאבים.

  • והכי חשוב - להיות מאורגנת. וסת יכולה להופיע בכל זמן ובכל מקום, וכדאי שתהיי מוכנה מראש. תדאגי לתחבושות, טמפונים, תחתוני וסת ותחתונים להחלפה, שיהיו עליך בכל רגע נתון (אגב, בדיוק בשביל זה דאגו לך לתיק אטום מים לתחבושות ולתחתונים ולקופסת פח בשביל הטמפונים). הם תופסים מעט מאד מקום בתיק ומורידים דאגה אחת מהלב.

שיהיה קיץ נפלא

(ולא לשכוח קרם הגנה!!)


bottom of page