top of page

מגרד לי בפות (וזה מטריף אותי!)

התחושה הזו של גרד בפות יכולה לחרפן. ההרגשה הפיזית לא נעימה, בלשון המעטה, וזה כל כך מביך להתגרד בפות במהלך היום...זוועה ממש. אז קודם כל – חשוב שתדעי שזה ממש נפוץ, וקורה לכולנו מידי פעם. עכשיו כשאת רגועה יותר, בואי נדבר על למה זה קורה, ואיך אפשר להקל על תחושת הגירוד הנוראית הזו.

נערה מחזיקה את הפות שלה שמציק ומגרד

פטריה בפות

באופן טבעי יש בפות כל מיני חיידקים, שתפקידם, בין היתר, לשמור על איזון של רמות החומציות בפות. שימוש באנטיביוטיקה, מחלות שונות, סוכרת לא מאוזנת, גלולות למניעת הריון שמכילות רמות גבוהות של הורמון האסטרוגן, והריון, הם חלק מהגורמים שעלולים להשפיע על הרכב החיידקים בפות. התוצאה היא צמיחה של פטרת, ובמיוחד פטריה בשם קנדידה.

התסמינים של פטריה בפות יכולים לכלול תחושה של גירוד וגירוי בפות ובנרתיק, תחושת צריבה כשאת הולכת לשירותים, אדמומיות ונפיחות של הפות, כאבים, פריחה, הפרשה ימית שקופה ו/או הפרשה סמיכה לבנה, במרקם של גבינת קוטג' (רוצב לדעת עוד על הפרשות מהפות?)

הטיפול לרוב פשוט, עם משחות ונרות אותם אפשר לקנות בבית המרקחת, ואפילו בלי מרשם, אז פשוט תבקשי מאחד ההורים. אם הפטריה לא עוברת, חשוב לפנות לרופאה לקבלת ייעוץ וטיפול מתאים.

כדאי שתדעי שאפשר להפחית את הסיכוי לפטריה בנרתיק או לפטריה בפות על ידי לבישה של תחתונים מבד נושם ואווירירי, הימנעות משימוש בסבונים לשטיפה אינטימית (מספיק לשטוף את הפות במים במקלחת), ועל ידי זה שאת נזהרת לא לעשות אמבטיות חמות מידי, ומקפידה להוריד את בגד הים הרטוב ולהחליף מבגדי הספורט מיד אחרי אימון.

חשוב! אם את נוטלת אנטיביוטיקה – תבקשי גם פרוביוטיקה. פרוביוטיקה מגיעה בצורת כדורים, ואפילו מצויה ביוגורט. הפרוביוטיקה מכילה חיידקים טובים וחיוניים לגוף, שמשיבים את האיזון של החיידקים ואת החומציות הטבעית בפות.


עור רגיש גם בפות

יש נערות ונשים שבאופן טבעי העור שלהן יותר רגיש. הרבה פעמים הן יסבלו מגירודים ומפריחות בגוף, מתגובות אלרגיות, גירוי אחרי שהן לובשות בדים מסויימים, אדמומיות מבאסת אחרי חמש דקות בשמש וכו'.

מראש העור של הפות עדין רגיש, על אחת כמה וכמה אם יש לך נטייה לרגישות. כל חיכוך, כל בד לא מושלם (כמו תחתוני התחרה החדשים שלבשת...) וכל סבון חדש גורמים לגירוי בלתי נסבל, תחושה של נמלי אש שהולכים לך על האיזורים האינטימיים ביותר בגוף.

אגב, גם ניגוב לא נכון של הפות עלול לגרום לגירוי. אחרי ביקור בשירותים – חשוב לנגב מקדימה אחורה – מהפות אל הישבן. ככה לא נכנסים חיידקי צואה אל הנרתיק.

גם כאן, תחתונים מאווררים ונוחים, מבד נושם, יעזרו במניעת החיכוך והכאבים. החיכוך מתגבר כשאת לובשת בגדים צמודים, או עושה ספורט שיש בו חיכוך בפות, כמו רכיבה על אופניים.


הסרת שיער לא טובה

עוד גורם לגרד מציק עלול להיות הסרת השיער באיזור הפות. לשיער הערווה, השיער שמכסה את הפות, יש תפקיד במניעת כניסת חיידקים לנרתיק ובמניעת חיכוך ישיר עם העור בזמן קיום יחסי מין, וחשוב שתדעי שאת ממש ממש לא חייבת להוריד את השיער אם את לא רוצה. אם את בוחרת להוריד שיער, שימי לב ששעווה וגילוח לעיתים גורמים לגירוד מציק, והמשחות שמיועדות להסרת שיער – לתגובה אלרגית. הפתרון הוא המון המון זהירות ועדינות. בפעמים הראשונות כדאי לשקול פניה לאשת מקצוע שתעזור לך להסיר את השיער בצורה בטוחה.


דלקת בפות

יש כל מיני גורמים לדלקות בפות, מחתך קטן שנגרם בגלל גילוח, חיכוך או שריטה ועוד שימוש במשחות וחומרים שמשנים את איזון החיידקים באיזור ופוגעים גם בחיידקים הטובים.

דלקת הרבה פעמים תתבטא בגירוד, צריבה כשאת עושה פיפי ובהפרשות בריח מסריח. במקרה של דלקת חשוב לפנות לרופאה בהקדם, לקבלת טיפול אנטיביוטי.


מחלות עור

מחלות עור כמו פזוריאזיס, דרמטיטיס ואחרות, יכולות להשפיע גם על העור ליד הפות והנרתיק. במקרה כזה מומלץ לפנות לרופאה שמטפלת בבעיית העור שלך, ולבקש משחה/תרופה שמתאימה לשימוש באיזור הפות והנרתיק.


סטרס, מתח ולחץ

כשאת בסטרס, ההורמונים שלך מתחרפנים. הבטן שלך מתהפכת, מערכת החיסונית שלך מתערערת, את סובלת מכאבי ראש וגב, ועוד. גם הפות שלך מושפעת ותגובה היא הרבה פעמים גירוד בלתי נסבל, שרק מוסיף להרגשה הכללית הרעה שלך. טיפול במקור ללחץ שלך, ושיטת הרגעה שונות כמו יוגה ונשימות, יפחיתו את הלחץ ויקלו עליך.


מחלות שמועברות על ידי קיום יחסי מין

אם את פעילה מינית, חשוב שתדעי שמחלות מין שונות מתבטאות גם בגרד בנרתיק ובפות. במקרה כזה מומלץ לפנות לרופאה ולבקש בדיקות לגילוי מחלות מין. תסמינים נוספים לעיתים כוללים כאבים בזמן מתן שתן, הפרשות סמיכות ירוקות/אפורות/צהובות ועוד. חשוב מאד להקפיד על שימוש בקונדום בזמן קיום יחסי מין, להפחתת הסיכוי להידבקות במחלות מין או להריון לא רצוי.


דרכים למניעת תחושה של גירוד בפות ובנרתיק

את יכולה לקרוא עוד בנושא, בכתבה שלנו "פות יקרה, שתהיי לי בריאה", ובינתיים ריכזנו עבורך דרכים למניעת גירוד בפות.

רשימה של דברים שמונעים גרד בפות כמו תחתונים מבד נושם, ניגוב נכון אחרי השירותים, שטיפה במים, הפחתת סטרס, שימוש במשפחות, הסרת שיער בזהירות ותופסת של פרוביוטיקה

Comments


bottom of page